DARIUSZ WAJS - KANDYDAT NA BURMISTRZA RAKONIEWIC


dariuszwajs.pl > Aktualności > Wywiad z Dariuszem Wajsem – kandydatem na burmistrza Rakoniewic

Wywiad z Dariuszem Wajsem – kandydatem na burmistrza Rakoniewic

Zapraszam do przeczytaniu wywiadu, który ukazał się w ostatnim numerze gazety "Powiaty-Gminy" (tj. nr 18 - 12.10.2018-26.10.2018).

Dariusz Wajs – 39 lat, żonaty, dwoje dzieci. Wykształcenie wyższe o kierunku administracja publiczna. Działacz społeczny, samorządowiec, twórca portalu HistoriaRakoniewic.pl. Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Rakoniewickiej im. Michała Drzymały w Rakoniewicach. Rodowity Rakoniewiczanin, autor i współautor książek, opracowań i filmów dokumentalnych na temat historii Rakoniewic. Były pracownik Urzędu Miejskiego Gminy Rakoniewice, a także radny VII kadencji Rady Miejskiej w Rakoniewicach. Obecnie kandydat na burmistrza Rakoniewic reprezentujący Komitet Wyborczy Wyborców Dariusza Wajsa.

Dlaczego zdecydował się Pan kandydować w wyborach na stanowisko burmistrza Rakoniewic?

Jestem przekonany, że w wielu obszarach gmina Rakoniewice może funkcjonować znacznie lepiej. Jako burmistrz Rakoniewic postawię na dialog społeczny, zaangażowanie młodych ludzi w sprawy samorządu, wdrożenie ułatwień dla przedsiębiorców, poprawienie funkcjonowania urzędu oraz pobudzenie kultury. Szczegóły tej wizji znajdują się w programie wyborczym naszego komitetu, który niebawem zostanie opublikowany w Internecie oraz rozdystrybuowany w formie drukowanej. Uważam, że moja wiedza oraz doświadczenie zdobyte zarówno w działalności społecznej jak i w pracy samorządowej, a także dobra znajomość sektora prywatnego są gwarantem osiągnięcia założonych celów.

Kto będzie się ubiegał o mandat radnego z KWW Dariusza Wajsa?

Bardzo się cieszę, że zadał Pan to pytanie, ponieważ nie są to ludzie przypadkowi. Każdy z nas specjalizuje się w innej dziedzinie przez co świetnie się uzupełniamy. Nasz komitet reprezentują osoby w różnym wieku i o różnej profesji. Mamy osoby z doświadczeniem w oświacie, kulturze, przedsiębiorczości, rolnictwie, finansach, sprawach bezpieczeństwa oraz w samorządzie. Tworząc naszą drużynę zależało nam na tym, aby połączyć młodość z doświadczeniem. Myślę, że udało nam się to osiągnąć. Uważam, że takie połączenie gwarantuje innowacyjny a zarazem stabilny rozwój gminy.

Nasi kandydaci na radnych Rady Miejskiej Rakoniewic:

Mocni kandydaci to bez wątpienia atut w batalii przedwyborczej, ale po wyborach trzeba będzie z tymi ludźmi współpracować, iść na kompromisy. Im więcej silnych osobowości, tym trudniej dojść do konsensusu…

To zależy w jaki sposób patrzymy na kwestię funkcjonowania tych dwóch organów. Osobiście uważam, że im silniejsza rada tym więcej korzyści dla burmistrza, a tym bardziej więcej korzyści dla mieszkańców gminy. Ludzie kreatywni, kompetentni, z dużym doświadczeniem mogą wnieść bardzo wiele dobrego. Nie bez przyczyny w naszym komitecie znaleźli się właśnie Ci, a nie inni ludzie. Rolą burmistrza jest działać w taki sposób, aby te kompromisy wypracowywać.

Jakie są Pańskie pomysły na rozwój gminy?

Uważam, że rozwój infrastrukturalny to podstawa rozwoju gospodarczego gminy oraz komfortu życia mieszkańców. Natomiast równie ważna jest edukacja, kultura, sport, wsparcie dla przedsiębiorców, a także wykorzystanie potencjału młodych ludzi.
Co do pomysłów, to w sferze przedsiębiorczości proponujemy stworzenie Społecznej Rady Przedsiębiorców jako ciała doradczego przy burmistrzu. Głównym celem działalności tej rady będzie przyczynianie się do tworzenia optymalnych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości na terenie gminy. W sferze kultury proponujemy utworzenie Rakoniewickiego Centrum Animacji Kultury – instytucji, która będzie miała za zadanie pobudzenie kultury w gminie Rakoniewice. Poprawimy również funkcjonowanie urzędu miejskiego, tak, aby był bardziej przyjazny dla mieszkańców. Jesteśmy również za wprowadzeniem półkolonii oraz zajęć pozaszkolnych dla dzieci, to w sferze szeroko rozumianej edukacji. Jak już wcześniej powiedziałem bardzo ważną sferą jest sport. Powtarzam to do znudzenia i powtórzę raz jeszcze. Amerykanie już dawno odkryli, że jeden dolar zainwestowany w sport masowy daje oszczędność pięciu dolarów w służbie zdrowia. Dlatego sport jest tak ważny i będziemy go wspierać w różny sposób.
To tylko niektóre nasze pomysły na rozwój gminy. Szczegóły znajdują się w naszym programie wyborczym, który niebawem będzie kolportowany w wersji drukowanej. Natomiast jego wersję elektroniczną można znaleźć na naszej stronie internetowej pod adresem www.kwwdw.pl.

Konkurencja polityczna zarzuca Panu, że nie mieszka Pan obecnie w Rakoniewicach. Jak się Pan do tego ustosunkuje?

Obecnie, wraz z żoną i dziećmi, mieszkam w Grodzisku Wielkopolskim. Jednakże moja działalność zarówno zawodowa jak i społeczna koncentruje się w Rakoniewicach. Tutaj pracuję oraz od wielu lat jestem członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Rakoniewickiej im. Michała Drzymały w Rakoniewicach, a od 2017 r. pełnię funkcję prezesa tej organizacji. Nie chciałbym, aby Grodziszczanie się na mnie obrazili, ale Rakoniewice zawsze były i będą bliższe mojemu sercu. Ponadto uważam, że z pewnej odległości znacznie lepiej widać jak rozwija się gmina Rakoniewice na tle chociażby gminy Grodzisk Wielkopolski.

Dlaczego mieszkańcy gminy Rakoniewice mają głosować na Pana?

Zachęcam Wyborców do głosowania właśnie na mnie, ponieważ prezentuję zupełnie inne spojrzenie na funkcjonowanie samorządu. Wystarczy zapoznać się z programem wyborczym naszego komitetu, aby przekonać się, że proponowane przez nas rozwiązania są innowacyjne, a zarazem wychodzą naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Ponadto jestem kandydatem niezależnym, spoza układu, który rządzi gminą Rakoniewice od wielu lat. Kluczem jest tutaj słowo „rządzić”, my – w odróżnieniu od naszej konkurencji politycznej – będziemy zarządzać gminą, a mieszkańców traktować jak partnerów.

Źródło: Gazet „Powiaty-Gminy” nr 18 (531) 12.10.2018-26.10.2018