DARIUSZ WAJS - KANDYDAT NA BURMISTRZA RAKONIEWIC


dariuszwajs.pl > Zapytania > Elektrownie wiatrowe w Ratajach

#477 | Elektrownie wiatrowe w Ratajach

19.07.2015 – Pytanie do burmistrza Rakoniewic podczas IX Sesji VII kadencji Rady Miejskiej w Rakoniewicach

[Radny Dariusz Wajs]: przypomniał, że w ostatnim czasie, w Ratajach, odbyło się spotkanie dotyczące elektrowni wiatrowych. Zapytał, jakie jest stanowisko Burmistrza w tej sprawie.

[Burmistrz Tomiak]: odpowiedział, że będzie się cieszył z każdej, kolejnej elektrowni wiatrowej, która powstanie, zgodnie z przepisami, na terenie naszej Gminy. Zauważył, że wiąże się to m.in. z dodatkowymi wpływami do naszego budżetu (2% od wartości budowli). Dodał, że wie o grupie przeciwników tej inwestycji (podobnie było, gdy chodziło o elektrownię wiatrową na tzw. Górce Wielichowskiej). Fachowcy wypowiadają się, że bardziej szkodliwa w domu jest kuchenka mikrofalowa, niż taki wiatrak. Burmistrz poprosił, aby nie wyszukiwać na siłę argumentów przeciwko tego typu inwestycjom, gdy wiadomym jest, że obecnie kładzie się nacisk na odnawialne źródła energii.

[Radny D.Wajs]: powiedział, że zdania naukowców na temat elektrowni są podzielone.

[Burmistrz Tomiak]: potwierdził i zauważył, że jest tak w każdym przypadku. Dodał, że na terenie naszej Gminy praktycznie jest tylko kilka miejsc, gdzie mogą powstać takie elektrownie (m.in. za Ruchocicami – przy drodze krajowej, po prawej stronie; na tzw. Górce Wielichowskiej oraz w Ratajach). Dalej Burmistrz poinformował, że jakiś czas temu odbył rozmowę z mieszkańcem naszej Gminy, który zastanawia się nad utworzeniem farmy ogniw fotowoltaicznych (ich uciążliwość jest znikoma). Burmistrz wyraził pogląd, że inwestorzy czekają tak naprawdę na nowe rozdanie unijne, aby móc skorzystać z tych środków.

Źródła